Історична довідка

Загальна характеристика Берегівського району

Берегівський район розміщений на південному заході Закарпатської області. Загальна площа району складає 802 кв.км., чисельність населення станом на 01.12.06 р. – 78 941 чол., в тому числі 53 206 сільського населення, що становить – 98,4 на 1 кв.км. Для надання медичної допомоги створено 42 заклади охорони здоров”я, в тому числі 1 районна лікарня, 17 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 3 сільські лікарські амбулаторії, 21 фельдшерсько – акушерський пункт.

Історія зародження медицини: Перші історичні відомості про існування медичних закладів в районі сягають в ХІУ ст., коли зусиллями Федора Корятовича (1377р.) була створена перша лікарня в області (історія карпатських русинів М.Лучкая). З письмових джерел відомо, що одним з перших лікарів в районі та в цілому на Закарпатті був Турі Домокош (1493 р.), директор шпиталя церковно – монастирської лікарні. В ХУІІІ ст.. в Берегові працював відомий лікар Черські Антал , достовірно відомо, що він працював в Берегові хірургом (закінчив Віденський університет) до 1834 року. Часто друкувався в наукових медичних журналах Європи. В журналі “Медичний збірник” (Орвоші тар) за період 1829 – 1839 зокрема багато його наукових статей було присвячено “Проблемам холери в Берегівській жупі”. З 1840 року на Берегівщині працював дід славетно відомого в XX столітті лікаря – хірурга Берталона Лінера, Йожеф Лінер, який приїхав на роботу в Березьку жупу з Відня. Працював в основному хірургом. Помер при останній епідемії холери на Закарпатті в 1878 році. Перша аптека на Берегівщині була заснована Ліповці Дьордієм в 1813 році, а в сільській місцевості в 1856 році с.Вари, в с.Косонь – 1875 році, що свідчить на той час про розгалужену мережу аптечних закладів. До кінця XIX ст. церковно – приходська лікарня (шпиталь) на Берегівщині була розміщена при монастирі (територія історичного центру Берегова) з достовірних історичних джерел відомо, що лікарня в Берегові була заснована в 1888 році, на 4 ліжка на базі теперішнього інфекційного відділення.

Новий розвиток медицини на Берегівщині започаткований в 1920 році, коли лікарню очолив лікар з Праги Святополк Веселий. Так за його безпосередньої участі були відремонтовані усі старі павільйони (див. фото) лікарні та в 1935 році побудований хірургічний корпус, один з найсучасніших на той час в східній Європі (див. фото).

Хірургічний корпус передбачений був на 253 ліжка. Станом на кінець 1935 року в лікарні налічувалося 450 ліжок. Кількість хворих, які пройшли лікування за період з 1920 року по 1936 рік зросли відповідно з 2466 до 9500, а число лікарів виросло з 3 до 20.

За згаданий період розвиток медицини на Берегівщині набув рівня характерних рис профілактично – лікувальної мед.установи.

В 1946 році була відкрита міська поліклініка. За цей період бурхливо збільшувався ліжковий фонд лікарні, який на кінець 1991 року досяг рівня 780 ліжок.

За приведений період лікарня стала багато профільною, кількість спеціалізованих відділень зросло до 17.

В лікарні за цей період працювало багато відомих лікарських постатей, а саме : доктор Берталон Лінер, провів понад 46 тис. оперативних втручань, Іван Попович, Сенько Олексій, Іщенко Юрій,, Роман Ліда, Моріц Фріш, Віктор Мілецький, Хіра Корнелій, Чаповці Роман, Пустильник Леонід, Левдар Юрій та багато інших, які прославили нашу лікарню завдяки своїм високим фаховим здібностям та моральним якостям далеко за межами нашого району.

В історичні здобутки медицини Берегівщини неоцінимий внесок зробили головні лікарі: Святополк Веселий, Михайло Шомоді, Михайло Паладій, Василь Костур, Степан Фірцак та Володимир Малеш.

Сучасний стан:

В 1987 році започатковано будівництво нового лікарняно – поліклінічного комплексу на 500 ліжок та 500 відвідувань в зміну, І який планувалось завершити в 1991 році. Однак внутрішньо – політичний та економічний стан другої половини 90-х років та розпад Радянського Союзу не дозволив завершити будівництво.

За роки незалежної України в 1995 році завершено будівництво поліклінічного корпусу (див. фото), а в 1999 році стаціонарного корпусу на 250 ліжок та харчоблоку

Завдячуючи новозбудованим установам, районна лікарня за своєю матеріально – технічною базою на сьогодні е однією з найкращих в області.
Адміністративний центр району – м.Берегово. В структурі району є 2 адміністративні організації обласного рівня – м.Берегово та Берегівський район.

На території м.Берегова розсташований цілий ряд підприємств дрібно – товарного виробництва по легкій промисловості, харчовій та переробній промисловості, деревопереробної промисловості